Pro zvládnutí jednoduchého anorganického názvosloví byste měli znát:

Oxidační číslo

Vytvořil JMaker, 3.1.2022

ox. číslo u oxidu uhličitého Elektrický náboj, který by se nacházel na atomu prvku, kdybychom elektrony každé vazby přidělili elektronegativnějšímu prvku. Například oxid uhličitý CO2 se skládá z jednoho atomu uhlíku a dvou atomů kyslíku. Atomy jsou vzájemně spojeny dvojnými vazbami. Jelikož má uhlík nižší elektronegativitu (2,55) než kyslík (3,44), náleží elektrony z vazeb kyslíkům. Oba kyslíky mají tedy v oxidu uhličitém formální náboj -2 a uhlík má formální náboj +4. Celkové oxidační číslo molekuly je vždy rovno nule! Stejně tak oxidační číslo prvku je také nula. Vodík má ve většině sloučenin oxidační číslo +1. Oxidační čísla prvků v různých skupinách sloučenin jsou zapsána v nadpisech. V následujícím textu budeme oxidační čísla značit římskými číslicemi.

Křížové pravidlo

Při tvorbě vzorců oxidů lze použít tzv. křížové pravidlo. Postup je následující:

Oxidy O-II

obrázek grafikaJedná se o dvouprvkové sloučeniny kyslíku s elektropozitivnějším prvkem. Dříve se označovaly jako kysličníky. Příklady oxidů jsou v tabulce níže, všimněte si, že oxidační číslo celé sloučeniny je rovno nule
Například výpočet oxidačního čísla pro Al2-IIIO3-II - je: 2*3 + 3*-2 = 0

Příklady oxidů podle oxidačního stavu
Oxidační stavPoměrPříklad
I2:1K2O - oxid draselný
II1:1CaO - oxid vápenatý
III2:3Al2O3 - oxid hlinitý
IV1:2PbO2 - oxid olovičitý
V2:5I2O5 - oxid jodičný
VI1:3SO3 - oxid sírový
VII2:7Mn2O7 - oxid manganistý
VIII1:4XeO4 - oxid xenoničelý

Sulfidy S-II

Sulfidy jsou dvouprvkové sloučeniny síry s elektropozitivnějším prvkem. Jelikož má síra v sulfidech stejné oxidační číslo jako kyslík v oxidech, tvoří se jejich názvy a vzorce obdobným způsobem. Ve starší literatuře se můžou být sulfidy pojmenovány výrazem sirníky.

Příklady sulfidů podle oxidačního stavu
Oxidační stavPoměrPříklad
I2:1Na2O - sulfid sodný
II1:1PbS - sulfid olovnatý
III2:3In2O3 - sulfid inditý
IV1:2CS2 - sulfid uhličitý
V2:5P2S5 - sulfid fosforečný
VI1:3MoS3 - sulfid molybdenový
VII2:7Re2S7 - sulfid rhenistý
VIII1:4OsS4 - sulfid osmičelý

Halogenidy X-I

Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny halogenů (flouru, chloru, jódu, bromu) s elektropozitivnějšími prvky, též se jedná o soli halogenvodíkových kyselin. Jedná se tedy o fluoridy, chloridy, jodidy a bromidy. Oxidační číslo halogenu je vždy -I, oxidační stav elektropozitivnějšího prvku v halogenu tedy přímo odpovídá názvoslové příponě.

Příklady halogenidů podle oxidačního stavu
Oxidační stavPoměrPříklad
I1:1NaCl - chlorid sodný
II1:2CaF2 - fluorid vápenatý
III1:3AlI3 - jodid hlinitý
IV1:4SiBr4 - bromid křemičitý
V1:5PCl5 - chlorid fodforečný
VI1:6SF6 - fluorid sírový
VII1:7MnCl7 - chlorid manganistý
VIIINení znám

Hydroxidy (OH) -I

Hydroxidy jsou tříprkové sloučeniny, kdy jako aniont vystupuje skupina (OH)-I. Formálně vznikají odtržením jednoho atomu vodíku od vody. Maximální oxidační číslo třetího atomu (kationtu) je v hydroxide rovno čtyrem. Dříve se označovaly jako louhy.

Hydridy H -I

Hydridy jsou dvouprkové sloučeniny vodíku. Jsou to jediné významné sloučeniny, ve kterých se vodík většinou vyskytuje v oxidačním stavu -I (většinou se vodík vyskytuje v oxidačním stavu +I). Lze je rozdělit na dvě hlavní skupiny: Iontové hydridy a kovalentní hydridy.

Iontové hydridy

Iontoé hydridy jsou sloučeninami vodíku s elektropozitivními prvky (zpravidla alkalickými kovy a kovy alkalických zemin. Název se skládá ze dvou slov, prvním je podstatné jméno hydrid a druhým je přídavné jméno s příslušnou názvoslovnou příponou. Z povahy prvků I. a II. A skupiny se tyto vyskytují jen v oxidačních stavech +I a +II.


Příklady hydridů podle oxidačního stavu
Oxidační stavPoměrPříklad
I1:1KH - hydrid draselný
II1:2MgH2 - hydrid hořečnatý

Kovalentní hydridy

Kovalentní hydridy, někdy také označované jakou sloučeniny vodíku s prvky III. až VII. A skupiny. Vodík se může vyskytovat v oxidačním stavu -I i +I, vždy záleží na elektronegavitě druhého prvu (když má menší hodnotu je vodík v oxidačním stavu +I). Názvy těchto hydridů se tvoří z kořenu latinského názvu druhého prvku a přípony -an, viz tabulka níže.

Příklady názvů kovalentních hydridů
VzorecLatinský název prvkuNázev kovalentího hydridu
BH3Bor-umboran
SiH4Sil-iciumsilan
H2SeSel-eniumselan
H2TeTell-uriumtellan

Formálně mezi hydridy patří i většina bezkyslíkatých kyselin (jedná se o sloučeniny vodíku s prvky VII. A skupiny). Názvosloví těchto sloučenin se věnujeme o kapitolu níže.

Bezkyslíkaté kyseliny HX

Bezkyslíkaté kyseliny neobsahují kyslík, jedná se o sloučeniny vodíku (s oxidačnímm číslem +I) a alespoň jednoho nekovového prvku. Názvy těchto látek se tvoří z podstatného jména kyselina a přídavného jména vytvořeného z názvu sloučeniny nekovu s vodíkem s koncovkou -ová. Toto platí, jedná-li se o vodné roztoky. Pokud se látka vyskytuje v plynném skupneství, vypouští se podstatné jméno kyselina a připojuje se přípona -ovodík. Tato skutečnost se někdy označuje v závorce za vzorkem: aq (z latinského aqua) se píše k vodným roztokům (kyselinám) a g (z latinského gas) se píše k plynům.

HBr(aq) - kyselina bromovodíková x HBr(g) - bromovodík

Příklady názvů bezkyslíkatých kyselin
VzorecNázev
HCl(aq)kyselina chlorovodíková
HCl(g)chlorovodík
HI(aq)kyselina jodovodíková
HI(g)jodovodík
HCN(aq)kyselina kyanovodíková
HCN(g)kyanovodík

Kyslíkaté kyseliny HIMO-II

Kyslíkaté kyseliny, někdy také oxokyseliny jsou tříprvkové sloučeniny obsahující vodík H(v oxidačním stavu +I), kyselinotvorný prkvem M (s kladným oxidačním číslem) a kyslík (v oxidačním stavu -II). Název se skládá z podstatného jména kyselina a z přídavného jména, které charakterizuje kyselinotvorný prvek. Oxidační číslo kyselinotvorného prvku je vyjádřeno názvoslovnou příponu ný-, natý-, itý-. atd.
Počet vodíků je vyjádřem pomocí řeckých předpod di-, tri-, tetra-, penta- atd.
Kyseliny fosforu a arsenu jsou zpravidla trojsytné, obsahují tedy tři atomy vodíku.
Jedinou výjimkou v pořadí prvků v kyselinách je kyselina fluorná, která se kvůli elektronegativitám fluoru a kyslíku píše HOF a ne HFO.

Příklady kyslíkatých kyselin
Oxidační stavPoměr x:y:z HxMyOzPříklad
I1:1:1HClO - kyselina chlorná
III1:1:2HNO2 - kyselina dusitá
IV2:1:3H2SO3 - kyselina siřičitá
V1:1:3HIO3 - kyselina jodičná
VI2:1:4H2SO4 - kyselina sírová
VII1:1:4HMnO4 - kyselina manganistá

Soli kyslíkatých kyselin

Soli jsou iontové sloučeniny, které vznikají odtržením vodíků z molekul kyselin. Pokud se od molekuly kyseliny odtrhne pouze část vodíků, vznikají tzv. hydrogensoli.

Názvy solí

Názvy solí se skládají z podstatného jména, které je odvozeno z názvu kyseliny. U názvu kyseliny se zkrátí "á" na konci a přidá se "n". Např. sůl od kyseliny chlorné se nazývá chlornan, sůl od kyseliny dusité se nazývá dusitan. Jedinou výjimkou je sůl odvozené od kyselin v oxidačním stavu VI., např. sůl odvozená od kyseliny sírové není sírovan, ale jen síran.
K podstatnému jménu se přídává přídavné jméno, jehož přípona odpovídá axidačnímu stavu katintu v soli.

Příklady názvů solí kyslíkatých kyselin
Odvozeno od kyselinyNázevVzorec
kyselina siřičitá - H2SO3siřičitan draselnýK2SO3
kyselina chlorná - HClOchlornan lithnýLiClO
kyselina sírová - H2SO4síran sodnýNa2SO4
kyselina manganistá - HMnO4manganistan vápenatýCa(MnO4)2
kyselina trihydrogenboritá - H3BO3boritan zinečnatýZn(BO3)2

Hydrogensoli

Jak již bylo v úvodu naznačeno, nemusí se vždy odtrhnout od molekuly všechny kyslíky. Pokud se jich odtrhne jen část, mluvíme o hydrogensolích. Např. když se z kyseliny dihydrogenuhličíté H2CO3odtrhne jen jeden vodík, vzniká nám hydrogenuhličitan, ten má vzorec HCO3-. Od kyseliny trihydrogenfosforité mohou vzniknout kromě fosforitanů ještě hydrogensoli hydrogenfosforitany HPO32- (odštěpeny dva vodíky) a dihydrogenfosforitany H2PO3-(odštěpen jen jeden vodík).